Samozrejmosťou a najčastejšou ochranou sú kvalitné dvere a kvalitný zámok. Bezpečnostné dvere vám dokonca zaručujú vyššie poistné krytie, v prípade škodovej udalosti. Čím lepšie máte byt či dom zabezpečený tým vyššie poistné krytie si môžete nárokovať.
Štandardom sú dnes aj elektronické zabezpečovacie zariadenia (EZS), ktoré nie sú také drahé ako je väčšina ľudí presvedčená a môže si ich dovoliť aj bežný človek pre svoj byt. Ich sumy sa pohybujú v cenovej relácii asi ako vysávač alebo mixér. Samozrejme zabezpečovacie zariadenie pre byt na dvanástke nebude stáť rovnako ako zabezpečovacie zariadenie pre 25 izbovú rezidenciu. Takéto zariadenie deaktivujete pomocou kódu, ktorý zadáte na klávesnicu alebo diaľkovým ovládačom. Keď si pomýlite kód, máte obmedzené množstvo náhradných možností na opravu, potom sa ale spustí alarm. Celým mozgom alarmu je ústredňa, ktorá poplach buď spustí alebo nie. Takéto zariadenie môžete ovládať aj pomocou karty, ktorú len priložíte a zariadenie prečíta jej magnetický kód.
Pri každej krádeži dôjde k prekonaniu prekážky, spravidla práve vchodových dverí, respektíve ich zámku. Na trhu dostanete zámky s magnetickým detektorom, ktorý keď je otvorený násilím, vyšle signál ústredni, a táto spustí poplach.
Čo ak sa zlodej rozhodne prekonať okno rozbitím skla? Pre tento prípad je tu zabezpečovacie zariadenie detektor rozbitia skla, ktorý informuje centrálu a spustí poplach.
Mám šancu ochrániť svoj dom keď už sa zlodej dostane dovnútra? Pre tento prípad si môžete opatriť detektor tepla – PIR detektor alebo inak aj infrapasívny detektor, ktorý vie rozoznať pohybujúceho sa človeka.
Proti požiaru sa môžete chrániť už známymi detektormi dymu, ktoré sú optické, tepelné alebo ionizačné. Ak vo svojej domácnosti používate plynové kúrenie a chcete sa vyvarovať úniku plynu, opatrite si detektor úniku plynu.
Všetky spomenuté zariadenia slúžia na to, aby vyhľadali podozrivý signál a dali podnet ústredni. Táto spustí niektoré z poplachových zariadení:
Existujú dva druhy elektronických zariadení – drôtové a bezdrôtové.
Klasické – drôtové zabezpečovacie zariadenia sú prepojené káblami, nie je treba vymieňať v nich baterky, treba však čas od času skontrolovať celý systém.
Bezdrôtové zabezpečovacie zariadenia – sú drahšie, no značne prepracovanejšie a kvalitnejšie ako staršie drôtové zariadenia. Inštalujú sa veľmi jednoducho, netreba nič vŕtať. Baterka vám vydrží rok a keď potrebuje vymeniť, sama sa ozve. Prostredníctvom tohto systému môžete pomocou diaľkového ovládača zapnúť svetlo, otvoriť dvere na garáži a rôzne iné.
Dá sa zohnať aj hybridný zabezpečovací systém – bezdrôtovo drôtový, ktorý je cenovo veľmi výhodným kompromisom.
Keď kupujete EZS zistite si či je atestované a licencované. Ak už ho máte, určite ho neinštalujte sami! Akokoľvek kvalitné zariadenie budete mať, nebude pracovať efektívne ak ho nenamontujete správne. Pri škodovej udalosti zohľadňujú poisťovne aj to, či bol alarm namontovaný profesionálne a podľa toho určujú výšku poistného krytia.